Eletronika

Jak sprawdzić akumulatorki? Czy baterie są naładowane?

Jak sprawdzić akumulatorki | Nabertronik

Niezależnie od tego, czy chodzi o baterie alkaliczne, cynkowo-węglowe, czy wykorzystywane w różnych sprzętach akumulatory AA Ni-MH, z perspektywy użytkownika liczy się to, czy są naładowane i gotowe do pracy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady dotyczące sprawdzania kondycji stosowanego akumulatora. Jeden z domowych sposobów jest się nad wyraz praktyczny i łatwy do zrealizowania. Na czym polega? Zobacz!

Jak sprawdzić, czy baterie są naładowane?

Standardowe baterie alkaliczne wykorzystuje się w różnych sprzętach codziennego użytku, np.:

  • pilotach do telewizora,
  • aparatach fotograficznych,
  • szczoteczkach elektrycznych.

Na pewno z życia znasz sytuację, gdy pilot od TV przestaje działać i zaczynasz zastanawiać się, co jest przyczyną – awaria sprzętu czy rozładowanie baterii? Jeżeli masz woltomierz lub multimetr, sprawdzisz poziom naładowania dosłownie w chwilę. Problem pojawia się w momencie, kiedy nie dysponujesz tego typu sprzętem.

Istnieje jednak jeden, prosty sposób. Weź do ręki baterię AA i upuść ją na stół z niewielkiej wysokości, koniecznie trzymając ją w pozycji pionowej. Jeżeli alkaliczny model jest naładowany, po prostu zatrzyma się na stole. Jeżeli jednak jest rozładowany lub bliski rozładowaniu, odbije się od podłoża i najpewniej przewróci.

To nie magia, ale prawa fizyki. Eksperyment został zweryfikowany przez badaczy, którzy opublikowali wyniki swoich badań w periodyku „Journal of Materials Chemistry A”. Upraszczając, sposób odbijania się upuszczonej baterii zależy od stopnia rozładowania. W jej wnętrzu znajduje się anoda wykonana z cynku – w nowym produkcie jest ona żelowa. Wraz z użytkowaniem dochodzi do powolnego utleniania cynku, a żel przekształca się w ciało stałe. Efektem tej reakcji chemicznej jest coraz słabsze tłumienie uderzeń. To jeden ze sprytnych eksperymentów, które nie wymagają stosowania profesjonalnego sprzętu. Jak przyznaje wielu użytkowników, w podobny sposób można zbadać np. hybrydowe akumulatorki.

Ładowanie baterii – jak wydłużyć żywotność akumulatorków?

Standardowe baterie stosowane np. do aparatów słuchowych i innych sprzętów, są tanie i powszechnie dostępne, ale po wyczerpaniu nie nadają się do ponownego ładowania, a co za tym idzie – dalszej eksploatacji. Dlatego warto rozważyć inwestycję w akumulatorki. Jednym z popularnych modeli jest Li-ion i Li-Po, które posiadają lepsze technologie mogą gromadzić większe pojemności oraz przybierać dowolny kształt oraz są wykorzystywane prawie we wszystkich urządzeniach jak np. telefony, laptopy czy latarki.

Do ładowania akumulatorów AA oraz AAA służą specjalne urządzenia, takie jak ładowarka NC-1000. Warto wspomnieć o niej bezpośrednio w nawiązaniu do zasadniczego tematu artykułu, ponieważ ten model jest wyposażony w wyświetlacz LCD, na którym można zobaczyć informacje o stanie akumulatorka. Przekazuje on dane o napięciu prądu, ilości ładunku elektrycznego czy potencjalnym czasie ładowania.

Stan naładowania baterii – jak nie dać się zaskoczyć?

Wiele współczesnych urządzeń elektrycznych ma wbudowane akumulatory, więc zamiast baterii do zasilania zazwyczaj potrzebne są ładowarki USB. Nie zmienia to faktu, że wciąż istnieją sprzęty, jak np. aparaty słuchowe, w których używa się profesjonalnie zwanych – nieładowalnych, pierwotnych ogniw.

Tańsze, choć mniej wydajne i żywotne są baterie cynkowo-węglowe. Pod względem długości działania lepiej sprawdzają się modele alkaliczne. W naszym sklepie znajdziesz również baterie srebrowo-cynkowe czy litowo-manganowe. Od tego, które wybierzesz, zależy stabilność zasilania domowych lub przenośnych urządzeń.

Kup baterie od sprawdzonego dostawcy!

Do sprawdzenia, czy bateria alkaliczna AA jest rozładowania, nie potrzeba profesjonalnych woltomierzy. Wystarczy wykonać prosty test w domowych warunkach. Jeżeli chcesz kupić akumulatory, pamiętaj, że przyda Ci się do nich dobrej jakości ładowarka, np. NC-1000 PLUS, która wyświetla najważniejsze parametry. W naszym sklepie czeka na Ciebie szeroki wybór baterii, akumulatorków i urządzeń do ich ładowania. Zapoznaj się z ofertą!