Apple, Eletronika, iPhone, Naprawa, Telefon

iPhone 6s i 6s Plus – brak zasilania

Produkty firmy Apple w dość szybkim tempie podbiły światowy rynek i stały się czołowymi urządzeniami wśród telefonów czy też laptopów. Marka zadbała, żeby ich produkty były „inne” niż wszystkie dostępne na rynku. Budowanie swoich urządzeń na własnym systemie oraz specyficznych elementach hardwarowych pozwoliły na bezkonkurencyjność. Ale czy tak naprawdę są to urządzenia bez wad ? W tym artykule chciałbym przytoczyć jeden z problemów iPhone 6s i 6s Plus.

Dolegliwości iPhone 6s i 6s Plus

Ostatnio do mnie na serwis trafiło kilka telefonów iPhone 6s i 6s Plus, wszystkie miały takie same dolegliwości. Wyłączyły się i nie chciały się już uruchomić, a ładowanie nic nie pomagało. Po przeprowadzonej diagnozie okazało się, że problem jest taki sam, a mianowicie jest to uszkodzony układ Tristar/U2. Jest to niewielki chip znajdujący się na płycie głównej, odpowiedzialny za ładowanie aparatu. Uszkodzenie tego układu na szczęście nie powoduje konieczności wymiany całej płyty głównej, lecz tylko tego podzespołu. Natomiast problemem może się okazać znalezieniem serwisu zajmującego się taką naprawą. Oczywiście można skorzystać z patronackiego serwisu Apple, ale to się zawszę wiąże z wysokimi kosztami usługi.

Jaka jest przyczyna uszkodzenia układu Tristar ?

Podawane są informację, że przyczyną uszkodzenia tego układu jest używanie nieoryginalnych ładowarek oraz przewodów. Takie uszkodzenia powstają po jakimś czasie użytkowania, dokładnie niesprecyzowanym. Chciałby również zauważyć, że producent tych telefonów podał informacje, że niektóre serie tych modeli wyprodukowane od października 2018 roku do sierpnia 2019 roku mogą się nie włączać z powodu awarii podzespołów. Oczywiście w przypadku, gdy telefon jest z tej serii produkcyjnej i nie ma więcej niż dwa lata od dnia zakupu podlega bezpłatnej wymianie podzespołu, tak twierdzi producent. W śród telefonów jakie do mnie trafiły każdy był z innej serii produkcyjnej, najstarszy z 2015 roku. Można wywnioskować, że ten problem dotyka nie tylko wskazane serie przez producenta ale również inne, więc tak naprawdę jaka jest przyczyna. Osobiście uważam, że problemem jest sam układ jaki jest montowany w tych modelach, a jak odnieść się do wyboru ładowarki ? Firma Apple jest znana ze swoich innowacyjnych rozwiązań, więc nie można niczego wykluczyć. Dbają o to, żeby klienci kupowali tylko ich oryginalne produkty, co wpływa bezpośrednio na czynniki ekonomiczne firmy.

Czy takie naprawy są opłacalne ?

Myślę, że taka naprawa jak najbardziej jest opłacalna, gdyż produkty Apple nawet używane są mocno cenione na rynku. Wiadomo, że koszty naprawy są w dużej mierze zależne od serwisu, mogę powiedzieć, że taka naprawa nie powinna przekroczyć 50% wartości używanych modeli.  Też można spotkać się sytuacją, że serwis pójdzie na łatwiznę i stwierdzi, że trzeba wymienić całą płytę co oczywiście będzie nieprawdą w tym wypadku. Mało jest firm co zajmuje się tak precyzyjnymi naprawiani i jeszcze robi to dobrze. Sam współpracuję z zaufaną firmą, która wykonuje wszelkie precyzyjne naprawy płyt głównych w telefonach czy tez komputerach i nie tylko.