Bez kategorii

Jak długo ładować akumulatorki?

Chcesz zamienić baterie alkaliczne na wielorazowe akumulatorki oraz ładowarki? W takim razie zapoznaj się z kilkoma podstawowymi zasadami ich eksploatacji. Dzięki temu w maksymalny sposób wykorzystasz ich możliwości oraz wydłużysz żywotność ogniw. Dowiedz się, jak długo ładować akumulatorki Ni-MH oraz Li-Ion, by przez wiele lat niezawodnie zasilały Twoje urządzenia.

O czym pamiętać, eksploatując akumulatorki Ni-MH?

Niklowo-metalowo-wodorkowe akumulatorki stanowią jedno z najchętniej wybieranych źródeł energii do różnego rodzaju urządzeń – ze względu na korzystny stosunek żywotności do ceny. Chcąc maksymalnie wykorzystywać ich możliwości, pamiętaj, aby nie dopuszczać do ich skrajnego rozładowania. Równie niekorzystne jest przechowywanie wyładowanych akumulatorów w urządzeniach przez dłuższy czas. Wszystko to, podobnie jak bardzo powolne rozładowywanie, powoduje przedwczesne zużycie ogniw oraz sprawia, że oddają one coraz mniej energii. Żywotności takich baterii zagraża również ich przechowywanie w skrajnie niskich lub bardzo wysokich temperaturach.

Akumulatorki Li-Ion

Inną, również popularną obecnie kategorią ogniw są akumulatorki litowo-jonowe Li-Ion. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo korzystnym stosunkiem ilości magazynowanej energii do masy własnej baterii. Szczególnie polecanym ogniwem do ładowania jest akumulator Xtar R6 AA, który znajdziesz w naszym sklepie. Zaletą tego rodzaju produktów jest również brak tzw. efektu pamięci, dzięki czemu po zakupie nie trzeba ich formatować.

Czy szybkość ładowania wpływa na żywotność akumulatorków?

Aktualnie produkowane ładowarki do akumulatorów wymagają odpowiednio wysokiego natężenia, aby określić optymalny poziom naładowania. To z kolei wyklucza możliwość bardzo wolnego ładowania, które nie jest już niezbędne do utrzymania pojemności energetycznej ogniw. Ładowanie prądem o natężeniu poniżej 200 mA będzie odpowiednie wyłącznie dla najmniejszych baterii, których pojemność nie przekracza 800 mAh. Dla standardowych oraz najbardziej pojemnych produktów, właściwe natężenie prądu w ładowarce wynosi ok. 400 mA.

Jak długo ładować akumulatorki?

Nowoczesne ładowarki do akumulatorków Li-Ion oraz Ni-MH wyposażone są w mikroprocesor, który automatycznie dobiera napięcie oraz czas ładowania do rodzaju umieszczonych baterii. Jeśli jednak nie posiadasz tego rodzaju urządzenia i korzystasz z tradycyjnego sprzętu, musisz samodzielnie określić optymalny czas niezbędny do naładowania ogniwa. Szacuje się, że standardowa bateria o pojemności 1000 mAh (1 amperogodziny) jest w stanie dostarczać prąd o natężeniu 1A przez 1 godzinę. Zgodnie z zasadą C/10, należy ładować ją przez ok. 14-16 godzin prądem o natężeniu 100 mA.

Korzystanie z powyższego rozwiązania na obliczanie czasu i mocy ładowania jest uniwersalne i bezpieczne – nawet w przypadku zbyt długiego podłączenia ładowarki do sieci, nie ma ryzyka nadmiernego przegrzania akumulatorów, ponieważ prąd w ładowarce jest odpowiednio niski. Warto jednak pamiętać o tym, że posiadając baterie AA lub AAA o różnej pojemności, za każdym razem trzeba dostosowywać parametry ładowania do rodzaju ogniwa. Pod tym względem ładowarki procesorowe okazują się nie tylko wygodniejsze w obsłudze, ale także bardziej efektywne, bo ich stosowanie eliminuje potencjalne straty energii w trakcie ładowania.

Więcej prądu to szybsze ładowanie?

Czy powyższa metoda oznacza, że po podłączeniu mocniejszego zasilania, da się ładować baterie szybciej? Teoretycznie tak, natomiast musisz uwzględnić intensywniejsze nagrzewanie się ogniw, powodowane zwiększonym natężeniem prądu. W skrajnych przypadkach może ono prowadzić nawet do zniszczenia lub rozszczelnienia się akumulatorów. Po raz kolejny uwidacznia się tutaj przewaga ładowarek procesorowych, które natychmiast przerywają ładowanie w momencie, gdy temperatura baterii wzrasta z częstotliwością 1 stopnia na minutę.

Sprawdź ofertę akumulatorów NABERTRONIK

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogły Ci rozwiązać problem z określaniem optymalnego czasu ładowania akumulatorków Li-Ion, Ni-MH oraz pozostałych typów baterii, które można ponownie zasilać energią. Sprawdź także naszą bogatą ofertę akumulatorów renomowanych firm w przystępnych cenach. W sprzedaży mamy również baterie alkaliczne m.in. LR6/AA. Jeśli potrzebujesz porady, pamiętaj, że w każdej chwili możesz się z nami skontaktować!