Bez kategorii

Jakie są różnice pomiędzy baterią alkaliczną a akumulatorkiem Ni-MH?

Różnice między baterią alkaiczną, a akumulatorkiem Ni-MH

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jakie źródło zasilania sprzętu elektronicznego wybrać? Co lepiej kupić: jednorazowe baterie alkaliczne czy akumulatorki Ni-MH? Odpowiedź na to pytanie zależy między innymi od Twoich konkretnych potrzeb oraz zaleceń producenta. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W takim razie przeczytaj artykuł! Wskazujemy najważniejsze informacje.

Bateria alkaliczna czy akumulatorek Ni-MH?

Wiele sprzętów elektronicznych, jak np. aparaty cyfrowe, odtwarzacze MP3, zdalnie sterowane zabawki mają akumulatorki, które można wielokrotnie ładować, nawet bez wyciągania ich ze środka. Mimo to wciąż istnieje sporo urządzeń zasilanych na baterie alkaliczne. Główne przeznaczenie tych ogniw  jest takie samo: magazynowanie energii chemicznej i przetwarzanie jej na energię elektryczną. Różnią się jednak kilkoma istotnymi parametrami, m.in. napięciem, pojemnością, okresem przydatności oraz czasem użytkowania.

Baterie alkaliczne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów ogniw galwanicznych są baterie alkaliczne. Od standardowych „paluszków” AAA lub AA odróżniają je przede wszystkim lepsza wydajność, większa odporność zarówno na niską, jak i wysoką temperaturę, a także cena. Należy pamiętać, że są one urządzeniami zasilającymi przeznaczonymi do jednorazowego użytku i po rozładowaniu trzeba je prawidłowo zutylizować. Mają następujące parametry:

  • napięcie nominalne: 1.5V na ogniwo,
  • pojemność: do 1400 mAh dla AAA/LR03 oraz 2900 mAh dla AA/LR6,
  • rezystancja wewnętrzna:  >200 mΩ, dlatego dedykowane do sprzętów o niskim zapotrzebowaniu na energię,
  • okres przydatności – zwykle 5-10 lat, licząc od daty produkcji.

Akumulatorki Ni-MH

Alternatywą dla baterii alkalicznychakumulatorki Ni-MH, czyli niklowo-wodorkowe. Zastąpiły one w znacznym stopniu starszej generacji ogniwa niklowo-kadmowe – Ni-Cd. Tego typu źródła zasilania nie zawierają toksycznych związków chemicznych, a także mają jedną z najwyższych gęstości energii. Zmiana technologii oraz stosowanych materiałów nie tylko wpłynęły korzystnie na środowisko, ale przyczyniły się również do lepszej wydajności produktów. Dlatego ogniwa te przeznaczone są do wielokrotnego użytku przez wiele lat. Charakteryzują się następującymi parametrami:

  • napięcie znamionowe: 1.2V /ogniwo,
  • pojemność: do 1100 mAh dla AAA/R03 oraz 2700 mAh dla AA/R6,
  • rezystancja wewnętrzna: 50-100 mΩ – dedykowane do urządzeń o wysokim poborze prądu,
  • okres przydatności: nie jest określony.

Co jest lepsze?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które źródło zasilania jest lepsze. Biorąc jednak pod uwagę, że akumulatorki działają nawet 10 lat lub dłużej, najczęściej wygrywają z bateriami alkalicznymi. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku energochłonnych urządzeń, np. odtwarzaczy, latarek czy kontrolerów gier.

Jednak gdy masz sprzęt o niskim poborze mocy, wybór akumulatora nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Na przykład zegar ścienny może wytrzymać kilka miesięcy na jednym ładowaniu, więc inwestycja w ogniwa wielokrotnego użytku nie jest już tak korzystna. Ponadto stosowanie akumulatorków w urządzeniach o bardzo niskim poborze energii prowadzi do szybkiego wzrostu rezystancji wewnętrznej, co z kolei przekłada się na krótszą ich żywotność

Porównując baterie alkaliczne oraz akumulatorki, pamiętaj, aby sprawdzić, jakie wymagania ma Twoje urządzenie. Jeśli działa przez kilka miesięcy bez wymieniania wkładu, zwykle wystarczy ogniwo jednorazowego użytku. Jednak, gdy potrzebujesz szybkiego, intensywnego i niezawodnego zasilania lub częstych doładowań, akumulator wypada korzystniej, a także jest bardziej przyjazny dla środowiska.

Zamawiaj przez internet!

Jeśli poszukujesz sprawdzonych i wysokiej jakości baterii alkalicznych oraz akumulatorków Ni-MH, zamów je w naszym sklepie internetowym. Oferujemy asortyment znanych marek, m.in.: everActive, GP oraz Varta. Proponują one wydajne ogniwa, bezpieczne oraz przyjazne dla środowiska. Wybierz odpowiednie źródło zasilania do swojego sprzętu elektronicznego, sugerując się zaleceniami producenta. Weź również pod uwagę zapotrzebowanie na energię.