Jakie żarówki LED wybrać?
Tradycyjne wolframowe żarówki powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują nowoczesne, energooszczędne i znacznie wydajniejsze diody LED. Rynek oferuje bogatą gamę tego rodzaju produktów. Jak wybrać odpowiednie źródło światła? Czym różnią się żarówki LED GU10 od E27, GU5.3 i innych modeli? Sprawdź nasz praktyczny poradnik!
Zalety żarówek LED
Jeszcze do niedawna LED-y spełniały głównie funkcję lampek kontrolnych w różnego rodzaju urządzeniach. Z biegiem czasu LED-owe reflektory zaczęto montować w latarkach czy reflektorach pojazdów. Obecnie nikogo nie dziwią już okrągłe czy świecowe żarówki LED stosowane w domowym oświetleniu. Rozwój technologii sprawił, że na rynku pojawiły się specjalistyczne produkty, takie jak profil nawierzchniowy czy naświetlacze przemysłowe, w których źródłem światła również stały się diody. Nie ma w tym przypadku, ponieważ LED to szereg korzyści, m.in.:
- znacznie dłuższa żywotność w stosunku do tradycyjnych żarówek,
- kilkukrotnie niższy pobór prądu,
- szeroki wybór gwintów i sposobów mocowania,
- możliwość dopasowania barwy światłą do własnych preferencji,
- ekologiczna i bezpieczna dla środowiska technologia.
Jakie LED-owe żarówki wybrać?
Rynek produktów oświetleniowych opartych o diody LED jest ogromny. Oprócz tradycyjnych żarówek znajdziesz m.in. latarki taktyczne, profile i taśmy diodowe czy artykuły typu świeczka. Przy zakupie LED-ów trzeba kierować się zupełnie innymi parametrami niż podczas wyboru tradycyjnych odpowiedników. Czynniki, na które musisz zwrócić szczególną uwagę, to:
- wielkość strumienia świetlnego,
- barwa światła,
- kąt świecenia,
- współczynnik oddawania barw,
- rodzaj gwintu.
Wartość strumienia świetlnego
Większość z nas wie, z jaką jasnością świeciła żarówka 100 W, stanowiąca punkt odniesienia do innych wartości. Przy zakupie LED-ów powinieneś zwrócić uwagę na wielkość strumienia świetlnego, wyrażoną w lumenach (lm). I tak:
- tradycyjnej żarówce 100-watowej będzie odpowiadał LED o wartości strumienia 1300-1500 lm,
- przedział 920-1060 lm to równowartość „starej” żarówki o mocy 75 W,
- świetlówka 60 W to LED o strumieniu 700-800 lm,
- wartość 410-470 lm odpowiada żarówce o mocy 40 W.
Barwa światła
Okrągła czy świecowa żarówka LED? Bez względu na preferowany kształt, musisz zwrócić uwagę na temperaturę barwową światła. W poniższej tabeli zawarliśmy typowe przedziały dla diody LED. To jeden z najważniejszych parametrów, decydujący o tym, czy światło w Twoim domu będzie ciepłe, neutralne czy zimne.
Temperatura barwowa [K] |
Barwa światła |
<2500 |
Światło bardzo ciepłe |
2500-3500 |
Światło ciepłe |
3500-4500 |
Światło o neutralnej barwie |
4500-5000 |
Światło chłodne |
5000-6500 |
Światło zimne |
Ciepłe światło podkreśla nastrój pomieszczenia, więc do salonu idealna będzie np. żarówka typu świeczka. Z kolei chłodne i zimne barwy sprzyjają koncentracji, dlatego doskonale sprawdzają się w biurach lub gabinetach.
Kąt świecenia
Tradycyjne żarówki świecą dookoła (360°). Oświetlenie punktowe np. latarka taktyczna nie wymaga szerokokątnych diod, podobnie jak lampka nocna czy biurkowa. Jednak już lampa sufitowa czy kinkiet w salonie powinny świecić pod jak najszerszym kątem. Takie światło będzie zarazem bardziej rozproszone i słabsze, dlatego zaleca się stosowanie do zasady: im szerszy kąt świecenia, tym większa moc strumienia świetlnego.
Współczynnik oddawania barw
Każda ze świeczek LED, podobnie jak taśma, naświetlacz czy profil nawierzchniowy, mają konkretny współczynnik oddawania barw CRI (Ra). Określa on to, jak wiernie dane źródło światła oddaje rzeczywiste kolory oświetlanych przedmiotów w skali od 1 do 100. Minimalny współczynnik dobrej jakości produktów wynosi 80 Ra. Im bliżej 100, tym bardziej naturalną barwę mają rzeczy.
Rodzaj gwintu
Ostatnim z ważnych czynników determinujących wybór żarówki LED-owej jest oczywiście gwint. Najpopularniejsze z dostępnych na rynku to:
- E27 – duży gwint Edisona o średnicy 27 mm,
- E14 – mały gwint 14 mm,
- G4 – mocowanie bagnetowe na wcisk, stosowane przy oświetleniu dekoracyjnym,
- GU10 – mocowanie bagnetowe na zatrzaski – często stosowane przy oświetleniu sufitowym,
- GU5.3 – mocowanie bagnetowe na wcisk, 12V – wymagany zasilacz.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Poza wymienionymi wyżej właściwościami zwróć uwagę również na napięcie, pod jakim pracują konkretne żarówki – przy wariancie innym niż 230V konieczny może okazać się montaż dodatkowego zasilacza lub transformatora. Chcąc zainstalować LED-y na zewnątrz, sprawdź klasę szczelności (najwyższa to IP68). Jeśli chodzi o żywotność, dioda może świecić nawet do 50 000 godzin. Szeroki wybór produktów LED znajdziesz w naszym sklepie – sprawdź!