Eletronika

Które urządzenia AGD warto naprawiać?

Obecnie każdy z nas ma w domu wiele rodzajów urządzeń AGD. Część z nich, jak lodówka, zmywarka, odkurzacz czy bojler są nam wręcz niezbędne. Z kolei inne mają przede wszystkim ułatwiać codzienne życie, czego przykładem jest, chociażby blender, młynek do kawy i wyciskarka do soków. Większość z nich łączy jednak ten sam czynnik – to sprzęty elektroniczne, więc niestety podatne na usterki. Czy w przypadku awarii oddawanie ich do serwisu i płacenie za naprawę jest opłacalne? Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na taki krok!

Celowe skracanie żywotności sprzętu AGD – mit czy rzeczywistość?

Zacznijmy od kwestii żywotności sprzętu AGD, która w ostatnich latach wzbudza ogromne kontrowersje. Panuje powszechna opinia, że producenci takich urządzeń celowo doprowadzają do jej skracania. Na czym miałoby to polegać?

Przede wszystkim na stosowaniu gorszej jakości materiałów. Działanie takie niewątpliwie wydaje się logiczne z ekonomicznego punktu widzenia, bo:

  • proces produkcji jest tańszy,
  • szybsze zużywanie się artykułów gospodarstwa domowego napędza popyt na nie,
  • częściej występujące usterki mogą przyczyniać się do wyższych dochodów serwisu pogwarancyjnego producenta.

Jednak na chwilę obecną brak jakichkolwiek dowodów potwierdzających te praktyki. Prawdą jest natomiast to, że minęły już czasy, gdy np. lodówka, pralka czy robot kuchenny działały bezawaryjnie nawet 15-20 lat. W urządzeniach tego typu zaczął królować plastik, często bardzo cienki, a i elementy metalowe nierzadko są niskiej jakości. Do tego dochodzi coraz więcej elektroniki i zazwyczaj to właśnie ona jako pierwsza ulega awarii. Pomimo tego pamiętaj, że jest to ogólnoświatowy trend – takie rozwiązania technologiczne stosują wszyscy producenci.

Choć ryzyko usterki sprzętu AGD jest dziś dość wysokie, tak nierzadko jej usunięcie w serwisie okazuje się zarówno proste, jak i stosunkowo tanie. To czy naprawa będzie opłacalna, w dużej mierze zależy od jego wartości.

Naprawa urządzeń AGD – kiedy warto się na nią zdecydować?

Niektóre ze znajdujących się w naszych mieszkaniach urządzeń gospodarstwa domowego mogą być warte nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Naprawa sprzętu AGD, jeśli jest stosunkowo nowy, jak najbardziej jest opłacalna. Oczywiście pamiętaj o gwarancji producenta, która zwykle ważna jest przez 2 lata od daty zakupu. Oprócz tego, jeśli kupujesz wyposażenie o dużej wartości, powinieneś zastanowić się nad jej rozszerzeniem.

W wielu sklepach z elektroniką możesz wykupić polisę wydłużającą ochronę serwisową nawet o kilka lat. Jednak zanim się na nią zdecydujesz, koniecznie zapoznaj się z warunkami umowy. Zwróć uwagę na to, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel zdejmuje z siebie odpowiedzialność za powstałe szkody. Sprawdź także, czy w dokumentach jest zapis o udziale własnym ubezpieczonego w pokryciu kosztów naprawy.

Sytuacja zmienia się w przypadku drobnych urządzeń o niskiej wartości. Każdy dobry serwis sprzętu AGD może się nimi zająć, ale ich naprawianie często jest nieopłacalne. Niektóre z nich są w zasadzie nierozbieralne, a do tego dostępność części zamiennych zwykle jest bardzo niska. W efekcie koszty serwisowania przewyższają zakup nowych modeli.

Naprawa urządzeń AGD a ich energooszczędność

Masz zepsuty sprzęt, który był bardzo drogi, ale jednocześnie jest dość stary? Zastanów się dobrze, czy warto go serwisować, biorąc pod uwagę jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. Energooszczędność nowoczesnego wyposażenia gospodarstwa domowego nierzadko jest dużo wyższa niż modeli sprzed kilku lat. Pamiętaj, że ceny prądu stale rosną i nic nie wskazuje na rychłe odwrócenie się tego trendu. W efekcie w dłuższej perspektywie czasu naprawa starych urządzeń AGD może być mniej opłacalna niż zakup nowych.

Chcesz naprawić sprzęt AGD po gwarancji? Oddaj go w ręce dobrego serwisu!

Niezależnie od tego, jakie urządzenia AGD posiadasz, jeśli chcesz oddać je do naprawy pogwarancyjnej, postaw na usługi specjalistów. Zrobią kompleksową diagnozę i profesjonalnie usuną usterkę, korzystając z najlepszych części zamiennych. Jeżeli masz zepsuty sprzęt, najlepiej zgłoś się do naszego serwisu Nabertronik . Gwarantujemy najwyższą jakość usług serwisowych oraz przystępne ceny.