Eletronika, Naprawa

Modyfikacja pieca Spice Caliente

Piec Spice Caliente

Ostatnio trafiły do mnie dwa piecyki do pizzy Spice Caliente, jeden nowy jeszcze nieużywany, drugi natomiast był już eksploatowany, w którym instalacja elektryczna uległa uszkodzeniu.

Dlaczego nowy piecyk trafił do serwisu ?

W pierwszym piecyku dokonywałem modyfikacji związanej z przełożeniem grzałki dolnej do góry oraz przestawieniem termostatu, żeby można było uzyskać temperaturę powyżej 450 ˚C. Fabrycznie piecyk nagrzewa się do 400 ˚C.
Po przeróbkach:

  • piecyk nagrzewa się szybciej,
  • osiąga wyższą temperaturę co przyśpiesza proces pieczenie,
  • pozwala na wypieki oryginalnej pizzy neapolitańskiej.

Jak przebiega proces modyfikacji?

W pierwszej części trzeba dostać się do grzałek w tym celu musimy rozkręcić górną i dolną kopułę piecyka. Jak mamy już dojście do grzałek to trzeba delikatnie powypinać przewody oraz odkręcić mocowania i wyciągnąć grzałki. Po dokonaniu tego czas na doginanie obu grzałek w taki sposób aby jedna weszła w drugą, taki zabieg jest potrzebny ponieważ w przypadku gdy nie uzyska się jednej linii i jedna grzałka będzie wyżej od drugiej to nie uzyska się idealnego grzania.

Po odpowiednim wyprofilowaniu elementów grzejnych czas na przewiercenie dodatkowych otworów w górnej części piecyka. Rozmieszczenie otworów powinno odbyć się w taki sposób, aby można była z łatwością przykręcić śruby mocujące grzałki. Jak już wykonaliśmy te czynności czas na składanie urządzenia ważnym elementem jest poprawne podłączenie instalacji. Trzeba przewody z dolnej części piecyka przełożyć do górnej następnie w sposób szeregowy podłączyć grzałki. Przy podłączaniu przewodów omijamy termostat jak znajduję się na górnej kopule, co pozwoli na nagrzewanie się do wyższej temperatury. Dość istotną rzeczą podczas przerabiania instalacji elektrycznej jest wymiana koszulek, które pozwolą na chronienie przewodów w wyższych temperaturach. Ja polecam użycie rurki elektroizolacyjnej wykonanej z włókna bazaltowego co pozwoli na dostateczną ochronę. Po podłączeniu wszystkie i umocowaniu trzeba jeszcze dokładnie uszczelnić otwory, w które wchodzą grzałki do tego zabiegu warto użyć bandażu do tłumików K2. Pozwoli nam to dodatkowo uchronić przewody od wysokiej temperatury. Na koniec warto jeszcze przymocować za pomocą drutu dwie grzałki do siebie. Po złożeniu piecyka czas na ostatnią zmianę jest to regulacja pokrętła, ze środka wydłubujemy sylikon w celu dostania się do śrubki regulującej. Używając małego płaskiego śrubokręta można w łatwy sposób wyregulować moment załączenia grzania. Po przekręceniu delikatnie zgodnie ze wskazówką zegara śrubki ustawiamy pokrętło w ten sposób, żeby złącznie piecyka odbywało się mniej więcej na drugiej kropce. I tak piecyk jest zmodyfikowany i przystosowany do osiągania wyższej temperatury. Trzeba pamiętać, że podczas takiej zmiany traci się gwarancje.

Jakie są skutki nieodpowiedniej modyfikacji piecyka ?

Drugi piecyk, który do mnie trafił miał przepaloną izolacje na przewodach, co skutkowało zwarciem w układzie. Konieczna była wymiana przewodów oraz zabezpieczenia termicznego. Przyczyną zniszczenia przewodów była niepełna modyfikacja piecyka. Została przeniesiona grzałka oraz wypięty termostat z górnej kopuły ale nie zostały odpowiednio zabezpieczone przewody. Dlatego jak się zabieramy za taką modyfikacje w tego typie piecykach czy też innych urządzeniach, trzeba pamiętać o innych elementach urządzenia, które są narażone na temperaturę. W tym przypadku nie było dużych konsekwencji, ale nieodpowiednie przeróbki mogą doprowadzić do: spalenia grzałek, porażenia prądem czy też podpalenia mieszkania.
Oba piecyki gotowe do przyrządzenia wymarzonej pizzy trafiły do rąk właścicieli. Mam nadzieje, że piecyki spełniają swoje założenia, a pizza podbija podniebienia prawdziwych smakoszy.

Related Posts