Bez kategorii

Naprawa i serwis modeli RC – skuteczne sposoby

serwis modeli rc

Każdy użytkownik zdalnie sterowanych modeli powinien liczyć się z dużym ryzykiem awarii takich urządzeń. Kieruje się nimi z pewnej odległości, przez co m.in. kolizje z obiektami czy upadki z większej wysokości są zdarzeniami, które mogą przytrafić się każdemu. Oczywiście samochody oraz helikoptery RC są projektowane tak, aby były w stanie znosić różne działające na nie siły, ale odporność ta ma swoje granice. Masz tego typu niedziałający sprzęt i zastanawiasz się, co z nim zrobić – naprawiać samemu, oddać do serwisu czy kupić nowy? Twoje wątpliwości rozwieje ten artykuł – zapraszamy do lektury!

Jakie są najczęstsze usterki modeli RC?

Nowoczesne urządzenia ze zdalnym sterowaniem bardzo często są dość skomplikowanymi konstrukcjami. Zarówno samochody, jak i helikoptery RC zwykle mają wiele drobnych elementów odpowiedzialnych, zależnie od rodzaju, za ich właściwości jezdne lub precyzję lotu. To głównie podzespoły mechaniczne, które dość często ulegają różnym awariom podczas upadków sprzętu lub kolizji z obiektami.

Jednak usterki w takich urządzeniach nierzadko dotyczą także m.in.:

  • serwomechanizmów – odpowiadają za płynne i precyzyjne przekazywanie ruchu z gałek pilota na elementy sterowania modelu, a więc np. koła czy lotki skrzydeł,

  • baterii – uszkadzają się mechanicznie lub w naturalny sposób, tracąc swoją pierwotną pojemność (znaczne skrócenie czasu pracy na jednym ładowaniu),

  • instalacji elektrycznej – przetarcie przewodów lub zaśniedziałe wtyczki,

  • silniczków,

  • modułów komunikacji zdalnej.

Czy w związku z tym opłacalnym rozwiązaniem jest naprawa samochodów i helikopterów RC? Zazwyczaj tak, ale serwis powinni wykonać specjaliści! Bardzo często usunięcie usterek jest możliwe stosunkowo niskim kosztem, a więc będzie to rozwiązanie tańsze niż zakup nowego modelu zdalnie sterowanego, szczególnie markowego.

Dlaczego serwis model RC warto zostawić w rękach fachowców?

Pamiętaj, że są to urządzenia wykonane z wysoką precyzją i nierzadko skomplikowane konstrukcyjnie. Serwis modeli RC wymaga z tego powodu zarówno wiedzy oraz doświadczenia, jak i dostępu do specjalistycznych narzędzi. Jeśli sam przeprowadzisz naprawę w warunkach domowych, istnieje duże ryzyko, że podczas jej wykonywania uszkodzisz inne elementy, narażając się na koszty.

Serwisowanie helikopterów i samochodów zdalnie sterowanych jest szczególnie opłacalne w przypadku sprzętu wysokiej klasy. Nowe profesjonalne urządzenia kosztują nawet dziesiątki tysięcy złotych. Usterka może dotyczyć np. zaledwie jednego komponentu i jeśli tylko jest on dostępny na rynku lub istnieje możliwość jego zregenerowania, warto pokusić się o zrobienie tego. Pamiętaj, że profesjonalne serwisy modeli RC wystawiają długą gwarancję na wykonaną usługę.

Jak wydłużyć żywotność modeli zdalnie sterowanych?

Eksploatacja tego typu urządzeń jest oczywiście nierozerwalnie połączona z różnego rodzaju kolizjami, których konsekwencją są usterki i konieczność wykonania napraw. Całkowite wyeliminowanie ryzyka wystąpienia takich zdarzeń jest niemożliwe, ale istnieje kilka sposobów na wydłużenie żywotności każdego modelu RC.

  1. Zadbaj o czystość zdalnie sterowanych samochodów lub helikopterów. Czyść je po każdym użyciu i dokładnie osuszaj jeśli miały kontakt z wilgocią czy nawet przeszły kąpiel w wodzie.

  2. Eksploatuj akumulatory zgodnie z zaleceniami producenta – unikaj długiego utrzymywania ich w stanie głębokiego rozładowania.

  3. Pamiętaj także o tym, aby poddawać modele RC okresowym serwisom. Zleć to zadanie fachowcom, którzy rozbiorą sprzęt, porządnie go wyczyszczą w środku i odpowiednio zakonserwują.

Masz zepsuty model RC? Odeślij go do serwisu Nabertronik!

Jeśli więc zmagasz się z usterką tego typu urządzenia, powinieneś podjąć próbę jej usunięcia, zanim postanowisz kupić kolejne. Zadanie to zostaw w rękach fachowców – zgłoś się do naszego serwisu Nabertronik! Gwarantujemy, że naprawa modeli RC, samochodów i helikopterów zdalnie sterowanych zostanie wykonana profesjonalnie. Mamy odpowiednie narzędzia do realizacji takich zadań, a do tego zawsze korzystamy ze sprawdzonych części zamiennych. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły usługi!