Naprawa

Naprawa roweru elektrycznego — skuteczne sposoby

Coraz większą popularnością wśród użytkowników rowerów cieszą się jednoślady wyposażone w silniki i baterie elektryczne. Te ekologiczne środki transportu pozwalają na szybkie przemieszczanie się na dużych odległościach, doskonale  wpisując się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Jak każdy pojazd mechaniczny,  również e-bike ulega awariom. Jakie są typowe usterki? Na czym polega ich naprawa? Kto oferuje profesjonalny serwis uszkodzonych elementów? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Serdecznie zapraszamy do jego przeczytania!

Specyfika roweru elektrycznego

Electric bicycle to pojazd jednośladowy, który swoją budową jest zbliżony do zwykłego roweru napędzanego siłą ludzkich mięśni. Tym, co odróżnia elektryczne pojazdy od tradycyjnych, jest dodatkowe wyposażenie, na które składa się obecność trzech podstawowych podzespołów:

  • silnika prądu stałego — który uruchamia się automatycznie w momencie naciśnięcia pedałów i rozpoczęcia jazdy, wspomagając tym samym tradycyjny napęd,
  • kontrolera — w postaci elektronicznego mechanizmu sterowania mocą, dodając jej tyle, ile w danym momencie potrzebuje rowerzysta,
  • baterii — atestowany akumulator pozwala na rozwijanie dużych prędkości oraz osiąganie dalekich zasięgów.

Oprócz tego seryjnego i niezbędnego wyposażenia każdy rower elektryczny to konstrukcja złożona z takich części eksploatacyjnych jak: koła, hamulce, mechanizmy korbowe, amortyzatory, łańcuchy i inne mechaniczne podzespoły, które mogą ulec uszkodzeniu.

Najczęstsze usterki elektrycznych rowerów

Jak pokazuje praktyka, serwis i naprawa rowerów elektrycznych dotyczy najczęściej takich problemów jak:

  • uszkodzenie sterownika,
  • przegrzanie się silnika,
  • nieprawidłowe działanie czujników prędkości,
  • zalanie elektroniki,
  • brak ładowania baterii,
  • uszkodzenia elementów i podzespołów jezdnych.

O ile w przypadku przebitej opony, zużytych klocków hamulcowych czy przepalonej żarówki można je samodzielnie wymienić, o tyle naprawa silnika elektrycznego, sterownika czy baterii  wymaga wizyty w profesjonalnym serwisie. Tylko właściwa diagnostyka dokonana przy pomocy specjalistycznych narzędzi pozwala na identyfikację rodzaju usterki i jej skuteczne usunięcie.

Naprawa silnika elektrycznego

Sercem każdego e-jednośladu jest napęd. Jak pokazuje praktyka, serwis i naprawa silnika elektrycznego do roweru dotyczy najczęściej awarii czujników Halla (tzw. hallotronów), które wspomagają efektywność i dynamikę jazdy. Główną przyczyną usterek tego podzespołu są urwane (przetarte) przewody, które są stosunkowo wrażliwe na uszkodzenia.

Naprawa i serwis sterownika

Sterownik jest „mózgiem” każdego roweru elektrycznego. To swoiste centrum dowodzenia, w którym skupione są wszystkie wiązki przewodów, niezbędne do sprawnego funkcjonowania napędu. Serwis tego podzespołu polega m.in. na sprawdzeniu poprawności działania przy pomocy urządzeń pomiarowych poszczególnych elementów i stwierdzeniu, czy można je naprawić, czy też konieczna będzie ich wymiana. Sprawdzane są także okablowanie i prawidłowość dochodzących i wychodzących sygnałów ze sterownika.

Diagnostyka i naprawa baterii

Najczęstszym problemem tego podzespołu jest krótki dystans pokonywany na jednym ładowaniu, a także brak możliwości uruchomienia jednośladu. Diagnostyka i naprawa baterii do rowerów elektrycznych polegają m.in. na sprawdzeniu układu elektronicznego BMS odpowiedzialnego za równomierne ładowanie poszczególnych ogniw oraz wykonaniu testów pojemnościowych akumulatora.

Naprawa rowerów elektrycznych — postaw na profesjonalny serwis Nabertronik

Jeśli Twój electric bike nie ma mocy, a bateria i silnik przestały działać – warto skorzystać z profesjonalnego serwisu. Liczysz na fachowe doradztwo techniczne oraz szybkie i skuteczne usunięcie usterki? Zapraszamy serdecznie do współpracy. Naprawa roweru elektrycznego to nasza specjalność. Dysponujemy nowoczesnymi narzędziami diagnostyczno-pomiarowymi. Dzięki temu potrafimy zidentyfikować każdą awarię. Przekonaj się sam!