Eletronika, Naprawa

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego – skuteczne sposoby

odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku twardego

Choć rośnie zainteresowanie dyskami SSD, ich starsze odpowiedniki – HDD – wciąż są bardzo popularne. Z racji niskiej ceny i długiej żywotności idealnie nadają się do przechowywania dużych ilości danych. Niestety, jak każde urządzenie elektroniczne, zawsze mogą ulec awarii, szczególnie w wersji przenośnej. Z tego artykułu dowiesz się, jak odzyskiwać pliki z uszkodzonego nośnika lub po ich przypadkowym skasowaniu. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów firmy Nabertronik i poznaj najlepsze metody!

Co może doprowadzić do konieczności odzyskiwania danych z dysku twardego?

Prowadząc firmę specjalizującą się w branży elektronicznej, od lat realizujemy zlecenia na odzyskiwanie danych np. z zepsutego dysku twardego HDD. Powodów zmuszających do skorzystania z tej usługi jest wiele, ale zwykle brak dostępu do plików na nośniku jest spowodowany:

  • ich przypadkowym usunięciem, np. skasowaniem poprzez formatowanie,

  • zalaniem urządzenia lub upuszczeniem go (zdarza się szczególnie w przypadku modeli przenośnych),

  • wynikającym z ich naturalnego zużycia uszkodzeniem układów mechanicznych, elektronicznych lub talerzy magnetycznych.

Najłatwiej odzyskać dane po ich przypadkowym skasowaniu

W większości przypadków omyłkowe usunięcie plików z nośnika HDD to najmniej groźna sytuacja. Odzyskiwanie danych skasowanych z dysku przenośnego lub do PC zwykle jest stosunkowo proste. Wynika to z faktu, że fizycznie wciąż znajdują się one na magnetycznych talerzach, choć są niewidoczne dla użytkownika. Jednak bardzo ważna jest tutaj szybka reakcja – zmniejsza ona ryzyko nadpisania plików.

Jeśli czujesz się na siłach, przywrócisz je samodzielnie, korzystając z prostego, darmowego lub płatnego oprogramowania. Oczywiście zawsze możesz także zlecić nam odzyskiwanie danych z dysku po ich usunięciu. Usługa ta jest stosunkowo prosta, a więc i niedroga.

Zepsuty dysk twardy – jakie są rodzaje uszkodzeń i metody przywracania danych?

Nośniki HDD to urządzenia mechaniczne. Dane są przechowywane na wirujących talerzach magnetycznych, a za ich zapis i odczyt odpowiadają umieszczone nad nimi głowice. Metodę ich przywracania z tego typu uszkodzonych dysków twardych dobiera się pod kątem rodzaju usterki, która może być:

  • fizyczna,

  • logiczna,

  • elektroniczna.

W efekcie konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki zepsutego nośnika i operacją tą powinni zająć się specjaliści.

Uszkodzenie fizyczne – jak odzyskać dane?

Do tego typu usterek często dochodzi z winy użytkownika – np. zalanie, upadek urządzenia czy nieprawidłowe podłączenie go. Odzyskiwanie danych z tak uszkodzonego dysku twardego jest trudne i wymaga interwencji fachowców. Jeśli np. awarii uległa mechanika, zwykle oznacza to konieczność wymontowania talerzy magnetycznych i przełożenia do drugiego, sprawnego nośnika HDD.

Usterka logiczna nośnika HDD – jak przywrócić dane?

W przypadku takich usterek nośnik HDD nie jest zepsuty, a znajdujące się na nim pliki są kompletne. Brak dostępu do nich to efekt naruszenia struktury logicznej danych. Powodów tego może być wiele, w tym m.in. przypadkowe skasowanie informacji, wgranie wirusa czy usunięcie partycji. Proces ich odzyskiwania jest stosunkowo prosty – realizuje się go z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania.

Odzyskiwanie plików z dysku twardego uszkodzonego elektronicznie

Awaria elektroniki objawia się niewłączaniem dysku twardego, co łatwo zdiagnozować szczególnie w modelu przenośnym. Odzyskiwanie plików z tak uszkodzonego nośnika należy rozpocząć od naprawy zepsutych elementów elektronicznych. Następnie procedura zwykle jest identyczna jak przy usterkach logicznych. Pliki przywraca się z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania.

Skorzystaj z usługi odzyskiwania danych z dysku twardego!

Niezależnie od tego, czy dysk twardy jest zepsuty, czy sam omyłkowo skasowałeś z niego dane, powinieneś zanieść go do specjalistów. Firmy zajmujące się odzyskiwaniem plików mają zarówno odpowiednie doświadczenie, jak i narzędzia oraz programy. W takiej sytuacji najlepiej zgłoś się do Nabertronik. Przywracamy informacje z nośników do PC i przenośnych, nawet z uszkodzonymi talerzami magnetycznymi lub elektroniką.