Eletronika

Rodzaje baterii elektrycznych

Rodzaje baterii

Wiele sprzętów codziennego użytku oraz zabawek wymaga zasilania bateriami. Z ich pomocą możliwe jest działanie aparatów fotograficznych, latarek czy pilotów do telewizorów. Dostępne w sprzedaży ogniwa różnią się nie tylko rozmiarami, przeznaczeniem, ale przede wszystkim budową. Sprawdź, jakie są podstawowe rodzaje baterii!

Podstawowe rodzaje baterii

W sprzedaży dostępne są różne ogniwa zasilające – mniejsze, większe, prostokątne lub okrągłe. Jednak biorąc pod uwagę technologie oraz materiały użyte do ich produkcji, można wyróżnić następujące rodzaje baterii:

Cynkowowęglowe

Jest to najstarszy typ baterii, które wykorzystywane są głównie do zasilania urządzeń o niewielkim poborze energii. Można je spotkać w np. latarkach, zabawkach czy zegarach. Wyróżniają się niskim kosztem produkcji oraz ceną. Katoda ogniwa została wykonana z pręta węglowego otoczonego dwutlenkiem manganu, anoda – z cynku. Wadą tego rodzaju baterii jest stosunkowo krótka żywotność.

Alkaliczne

Do urządzeń o większej mocy zalecane są baterie alkaliczne, które wyglądem przypominają zwykłe ogniwa galwaniczne. Głównymi składnikami w tym przypadku są: cynk, tlenek manganu oraz wodorotlenek potasu. Taka mieszanka chemiczna użyta do produkcji wydłuża żywotność oraz trwałość produktów. Polecane są one głównie do aparatów fotograficznych, odtwarzaczy CD oraz bezprzewodowych telefonów. Mogą mieć różne oznaczenia: AA, LR20 lub LR06.

Specjalistyczne

Do tej grupy produktów należą przede wszystkim ogniwa o bardzo konkretnym przeznaczeniu. Są to m.in. baterie do pilotów samochodowych, aparatów słuchowych, zegarków oraz innych urządzeń. Wyróżniają się najczęściej małymi rozmiarami i relatywnie długą żywotnością.

Wszystkie baterie w jednym sklepie

W naszym sklepie z elektroniką kupisz zarówno tradycyjne baterie cynkowowęglowe, AA, jak i specjalistyczne do różnych, profesjonalnych zastosowań. Oferujemy wyłącznie produkty najwyższej jakości w rozsądnych cenach. Sprawdź dostępne propozycje i zaufaj profesjonalistom!