Bez kategorii

Rodzaje żarówek i ich zastosowanie – jak wybrać najlepszy produkt?

Rodzaje żarówek i zastosowanie

Na rynku mamy do wyboru wiele źródeł światła. W zależności od rodzaju oprawy można wybrać żarówki tradycyjne, halogenowe, LED klasyczne, kuliste, świecowe, świetlówki 36W/865 czy specjalnego przeznaczenia. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie jest zastosowanie poszczególnych typów lamp i czym się one charakteryzują. Zapraszamy do lektury!

Żarówki żarowe – tradycyjne źródło oświetlenia

Klasyczna żarówka zbudowana jest ze szklanej bańki, żarnika, przewodów i gwintowanego trzonka. Lampa żarowa była pierwszym elektrycznym źródłem światła.  Za konwersję energii elektrycznej w świetlną odpowiada rozgrzany drut wolframowy. Emitowane światło ma dobry współczynnik oddawania barwy zbliżonej do kolorów promieniowania słonecznego. Niewątpliwą zaletą jest niska cena, a najważniejszymi wadami relatywnie wysokie zużycie prądu i krótka żywotność.

Doskonalszą wersją żarówki żarowej jest lampa halogenowa, w której znajduje się specjalny gaz szlachetny z niewielką ilością fluorowca-halogenu. Dzięki temu następuje regeneracja włókna wolframowego, co powoduje wydłużenie jego żywotności.

Żarówka LED – nowoczesne źródło światła

Nowoczesnym rozwiązaniem są diody ledowe, które już na stałe zagościły w wielu obiektach pod różnymi postaciami: sufitowych kinkietów, ściennych plafonów czy latarek warsztatowych.

Wśród najważniejszych korzyści ze stosowania żarówek wykonanych w technologii Light Emitting Diode (LED) należy wskazać:

  • długi okres eksploatacji – w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, co zmniejsza częstotliwość dokonywania wymian,
  • odporną na drgania i niekorzystne warunki atmosferyczne konstrukcję – co powoduje, że oświetlenie ledowe może być stosowane w przydomowych ogrodach,
  • efektywność – żarówki LED wytwarzają więcej światła na jednostkę dostarczonej energii, co sprawia, że są wydajniejsze.

Żarówki LED – wielofunkcyjne zastosowanie

W tej kategorii dostępne są zarówno żarówki LED świecowe, jak i w kształcie tradycyjnej gruszki czy kuli, a także żarówki specjalnego przeznaczenia: z gwintem GU10, GU5.3, kolorowe, tablicowe oraz typu filament.

Produkty te są uniwersalne i mogą być wykorzystywane we wszelkich typach budynków: mieszkalnych, biurowych, handlowych, produkcyjnych, magazynowych, warsztatowych, serwisowych.

Osobną kategorię tworzą taśmy (paski) LED stanowiące dekoracyjne źródło światła. W zależności od potrzeb są one w osłonie żelowej lub bez.

Świetlówki – idealny produkt do biura i sklepu

Ten rodzaj oświetlenia może mieć kształt prosty (liniowy) lub kompaktowy w kształcie litery U, lub spirali.  Jego zaletą jest energooszczędność – czerpie średnio 70-80% mniej prądu, niż żarówki tradycyjne, a żywotność wynosi nawet kilkanaście tysięcy godzin. To sprawia, że jest to idealny produkt do powierzchni biurowych czy sklepowych. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na oznaczenie lampy. Przykładowo świetlówka z symbolem 36W/865 oznacza, że wskaźnik oddawania koloru to RA > 80, a temperatura barwowa = 6500 K.

Żarówki specjalnego przeznaczenia

W sklepach z oświetleniem można także zamówić żarówki specjalnego przeznaczenia w postaci artykułów:

  • tablicowych przeznaczonych do urządzeń gospodarstwa domowego,
  • latarkowych kryptonowych,
  • skalowych współpracujących ze ściemniaczami,
  • do piecyków.

Żarówki – zróżnicowany asortyment

Poszukując odpowiedniego źródła światła, mamy obecnie do dyspozycji wiele artykułów zróżnicowanych pod względem wielkości, kształtu, mocy, napięcia, strumienia świetlnego, emitowanej barwy i typu gwintu (trzonka). Tak szeroki asortyment umożliwia dobór właściwego produktu do potrzeb i pomieszczenia. Wszystkie opisane świetlówki żarówki tradycyjne, LED, świecowe i specjalnego przeznaczenia oraz wiele innych można zamówić w naszej hurtowni oświetlenia. Oferowane produkty sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych. Bogaty katalog artykułów pozwala kompleksowo wyposażyć eleganckimi elementami oświetleniowymi salony, sypialnie, kuchnie czy lokale usługowe. Zapraszamy do przejrzenia całej oferty!