Eletronika, Naprawa

Poznaj skuteczne sposoby na odzyskanie danych z uszkodzonego telefonu

odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu

Podczas użytkowania smartfona zawsze może dojść do zdarzenia, w wyniku którego ulegnie on awarii. Jeśli objawia się ona niesprawnym wyświetlaczem lub brakiem reakcji na przycisk zasilania, korzystanie ze sprzętu staje się niemożliwe. Nawet gdy w takiej sytuacji zapadnie decyzja o wymianie urządzenia na nowe, większości użytkowników zależy na zgraniu przechowywanych w pamięci plików, w tym głównie zdjęć. Jednak jak odzyskać dane z uszkodzonego telefonu, np. zalanego, gdy na ekranie nic się nie pojawia? Sprawdzone metody prezentujemy w poniższym artykule – poznaj je już teraz!

Na początek zastanów się, gdzie w telefonie są zapisane najważniejsze dane

Niewątpliwie większość współczesnych smartfonów oferuje użytkownikom mnóstwo miejsca na pliki w pamięci wewnętrznej. Jednak wiele modeli umożliwia jej rozszerzanie poprzez umieszczenie w gnieździe karty microSD. Często to na niej zapisywane są zdjęcia i jeśli właśnie tam je trzymałeś, odzyskanie danych z uszkodzonego telefonu będzie proste. Wystarczy bowiem wyjąć pamięć przenośną i umieścić ją w innym urządzeniu mobilnym lub czytniku komputera, a następnie wszystko zgrać.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że w wyniku jakiegoś zdarzenia awarii ulegnie zarówno sam smartfon, jak i znajdująca się w nim karta microSD. Ryzyko takie występuje m.in. po poważnym zalaniu sprzętu. W takiej sytuacji pozostaje Ci jedynie oddać nośnik pamięci do specjalistycznego serwisu. Fachowcy wiedzą, jak skutecznie odzyskać z niego pliki, mając do tego odpowiednie narzędzia oraz oprogramowanie. Koszt tej usługi zazwyczaj zależy od ilości danych do przywrócenia.

Uszkodzony telefon z danymi w pamięci wewnętrznej – jak je odzyskać?

Zajmijmy się teraz przypadkiem zdecydowanie najczęstszym – odzyskanie danych z uszkodzonego, w tym zalanego, telefonu, które znajdują się w jego pamięci wewnętrznej. Jak to zrobić?

Zastosowanie konkretnej metody w dużej mierze zależy od stanu, w jakim sprzęt się znajduje. Możemy wyróżnić trzy takie stany:

  • Telefon włącza się, jednakże korzystanie z niego jest utrudnione, ze względu na zepsute komponenty (np. brak podświetlenia ekranu czy reakcji na dotyk)

  • Telefon nie włącza się, ale jest wykrywany po podłączeniu go do komputera za pomocą kabla

  • Telefon nie włącza się i nie jest wykrywany

W pierwszych dwóch przypadkach wystarczy zgrać zdjęcia i inne pliki na komputer. Potrzebujesz do tego jedynie odpowiedniego przewodu oraz najlepiej oprogramowania dostarczanego przez producenta smartfona. Warto z niego korzystać, gdyż dzięki temu wykonasz pełną kopię, uzyskując dostęp nawet do kontaktów czy np. historii wiadomości SMS.

W powyższym przypadku koszt odzyskania danych z uszkodzonego telefonu będzie oczywiście zerowy. Jednak sytuacja zmienia się, gdy sprzęt jest niewykrywany przez komputer. Wtedy pozostaje Ci już tylko oddanie go do serwisu.

Jak serwisy odzyskują dane z telefonów?

Gdy smartfon jest całkowicie niesprawny do przywrócenia zapisanych na nim danych potrzeba najpierw…wykonać naprawę. Nie oznacza to oczywiście kompleksowego serwisowania. Ważne jest doprowadzenie do stanu, w którym telefon zacznie komunikować się z komputerem poprzez kabel. Dalej procedura jest identyczna, jak opisana wcześniej.

W skrajnych przypadkach serwisy wylutowują kość pamięci z urządzenia i odczytują z niej pliki poprzez specjalną przystawkę. Możliwość wykorzystania tej metody zależy jednak od modelu smartfona, a konkretniej tego, czy jego producent wykorzystał technologię szyfrowania.

W efekcie koszty odzyskania danych z telefonu uszkodzonego, w tym zalanego, zależą od stopnia skomplikowania tego procesu.

Chcesz zlecić odzyskanie danych z telefonu? Skorzystaj z usług dobrego serwisu!

Teraz już wiesz, jak odzyskać zdjęcia i inne pliki z uszkodzonego, w tym zalanego telefonu oraz kiedy możesz zrobić to sam. Jeśli jednak wolisz zlecić to fachowcom lub po prostu sprzęt jest w bardzo złym stanie, zgłoś się do dobrego serwisu. Najlepiej już teraz skontaktuj się z naszą firmą Nabertronik! Dołożymy wszelkich starań, aby jak najniższym kosztem przywrócić wszystkie dane zapisane w pamięci smartfona. Mamy nie tylko odpowiednie narzędzia, ale także wieloletnie doświadczenie.