Ostatnio do mojego serwisu trafia duża ilość telewizorów LG opartych na technologi LED, we wszystkich przypadkach pojawia się ten sam problem, więc warto podzielić się problematyką tych urządzeń. W tym artykule dowiesz się: co się psuje w tych telewizorach, jak przebiega naprawa oraz czy warto takie coś naprawiać.
Dlaczego te telewizory trafiają do serwisu ?
Najczęstszą przyczyną pojawienia się tych telewizorów w serwisie jest spalenie się diod LED, które podświetlają obraz wyświetlany na matrycy. W niektórych przypadkach uszkadzają się tylko kondensatory występujące w układzie zasilającym diod. Niezależnie od rodzaju uszkodzenia czy to kondensatory czy też diody można zaobserwować podobne objawy. Jak zachowuje się nasz telewizor w przypadku wyżej wymienionych uszkodzeń ? Kiedy zauważymy, że nasz telewizor zaraz po uruchomieniu wygląda jakby się wyłączył, ale po bliższym przyjrzeniu się w wyświetlacz można zauważyć, że jest widoczny bardzo niewyraźny obraz. To możne świadczyć, że uszkodzeniu uległy diody lub kondensatory. Czy ten problem dotyka tylko telewizory LG ? Otóż nie, każdy telewizor budowany na technologi LED może doznać tego typu uszkodzenia.
Jak przebiega proces naprawy podświetlenia ?
Żeby dokonać wymiany pasków LED znajdujących się pod matryca telewizora niezbędne jest rozbiórka całego urządzenia. W pierwszej kolejności należy rozkręcić obudowę i zdjąć tylną klapę telewizora. W ten sposób dostaniemy się do całej elektroniki naszego telewizora, którą należy „rozmontować”. Po wyciągnięciu elektroniki i
odczepieniu pasków matrycy, można obrócić odbiornik na drugą stronę i rozkręcać przednią obudowę matrycy. Po ściągnięciu przedniej części przechodzimy do najbardziej precyzyjnej i delikatnej czynności, czyli do ściągnięcia matrycy. Jak uda nam się wyciągnąć matryce, na drodze staje kolejna plastikowa ramka, którą trzeba zdemontować. Teraz zostaje już tylko ściągnąć kilka warstw i w końcu możemy przystąpić do sprawdzenia, które diody zostały uszkodzone. Po zdiagnozowaniu miejsca uszkodzenia, wymieniamy odpowiedni pasek LED, następnie przechodzimy do sprawdzenia czy wymienione diody przyniosły zamierzony efekt i możemy przystąpić do składania telewizora. Po złożeniu uruchomiamy nasz odbiornik i możemy cieszyć się z oglądania swoich ulubionych seriali.
Czy takie naprawy są opłacalne ?
Często osoby przynoszący swój sprzęt do naprawy zadają pytanie: Czy naprawa się opłaca ? I tak naprawdę sami musimy odpowiedzieć sobie na to pytanie, oraz zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy. Czy chcemy w końcu kupić sobie nowy sprzęt ? Czy naprawić już posiadany i cieszyć się nim przez kolejne dni, miesiące, lata… . Wiadomo zdarzają się przypadki, że naprawa jest dość kosztowna i mało opłacalna, ale to jak ze wszystkim, w przypadku gdy rozbijemy swoje auto to też nie raz naprawa przewyższa zakup innego używanego czy też nowego samochodu. Trzeba również pamiętać, że nowy sprzęt tak samo może się popsuć. Urządzenia posiadają coraz nowszą technologie, ale to nie oznacza, że się mniej psują. W przypadku gdy stwierdzimy, że czas na zmiany i nie chcemy naprawiać już wysłużonego przez nas sprzętu to odsprzedajmy go komuś lub po prostu oddajmy. Takie rozwiązanie jest czasami o wiele lepsze niż wyrzucenie na śmietnik. Wracając do tematu wymiany diod LED osobiście uważam, że naprawa w większości przypadków jest opłacalna.