Bez kategorii

Akumulatory czy baterie? Jaką wybrać ładowarkę do akumulatorów?

Choć coraz więcej małych urządzeń elektronicznych pobiera prąd z wbudowanych ogniw, nadal wiele gadżetów ma zasilanie bateryjne. Właściciele takiego sprzętu często mają dylemat – kupować co chwilę nowe baterie alkaliczne lub cynkowo-węglowe czy zainwestować w akumulatory? W dzisiejszym wpisie prezentujemy różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami. Sprawdź już teraz, co kupić i jaką ładowarkę wybrać, jeśli postawisz na akumulatorki Ni-MH lub Li-Ion. Skorzystaj z podpowiedzi ekspertów ze sklepu NABERTRONIK!

Technologie produkcji akumulatorków i baterii

Obecnie na rynku najpopularniejsze są akumulatory Ni-MH oraz Li-Ion. Z kolei klasyczne baterie są cynkowo-węglowe lub alkaliczne. Choć wszystkie służą do magazynowania energii, technologia ich budowy oraz właściwości są odmienne. Różnice te prezentujemy w poniższej tabeli.

Budowa Cechy charakterystyczne
Akumulatorki Ni-MH Niklowo-wodorowe, w których elektrolitem jest wodorotlenek potasu. Katoda jest niklowa, natomiast anoda to stop różnych metali. Cechują się napięciem na poziomie 1.2 V, dużą pojemnością, ale jednocześnie stosunkowo krótką żywotnością. Dochodzi w nich do samorozładowania, ale w dużej mierze są pozbawione tzw. efektu pamięci.
Akumulatorki Li-Ion W technologii litowo-jonowej katoda jest tlenkowo-kobaltowa, anoda z węgla porowatego, a elektrolit to sole litowe. Mają napięcie od 1,2V do 3.6 V. Są pozbawione efektu pamięci, można je w każdej chwili umieścić w ładowarce. Mają nawet dwukrotnie większą pojemność niż Ni-MH i cechują się długą żywotnością.
Baterie cynkowo-węglowe Katoda jest prętem węglowym otoczonym dwutlenkiem manganu, natomiast anoda to cynk. Jako elektrolit wykorzystuje się najczęściej roztwór chlorku amonu. Są tanie w produkcji, ale mało wydajne z racji niskiej gęstości energii. Można je przechowywać średnio tylko około 2 lat. Wykorzystuje się je głównie do zasilania urządzeń o niewielkim poborze prądu, np. pilotów RTV.
Baterie alkaliczne Katoda jest wykonana z dwutlenku manganu, anoda z cynku, a elektrolit to wodny roztwór wodorotlenku potasu. Mają przyzwoitą pojemność i cechują się długą żywotnością, dlatego stosuje się je w urządzeniach o większym poborze energii. Można je magazynować nawet do 7 lat.

 

Baterie czy akumulatory — co jest lepsze?

Wydawać się może, że zakup jednorazowych baterii alkalicznych czy cynkowo węglowych jest mało opłacalny. Jednak wiele zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli korzystasz z urządzeń pobierających niewiele prądu, akumulatory i ładowarki, które trzeba do nich dokupić, będą mało opłacalne. Dobrym tego przykładem są m.in. piloty RTV, domowe zegary, stacje pogody czy kalkulatory. Nawet tania, cynkowo-węglowa bateria wystarczy w tym przypadku na bardzo długo. Przy nieco większych potrzebach energetycznych postaw na modele alkaliczne.

Nasi specjaliści polecają zakup akumulatorów Ni-MH czy Li-Ion, wraz z ładowarką, do sprzętu o większym zapotrzebowaniu na energię. To m.in. aparaty fotograficzne, kontrolery do gier czy mobilne głośniki. Musisz jednak pamiętać o tym, że pojemność akumulatorków jest mniejsza od baterii, dlatego warto mieć pod ręką dodatkowy, naładowany komplet. Często mają one również niższe napięcie, przez co niektóre urządzenia nie działają na nich poprawnie.

Ładowarki do akumulatorków Ni-MH i Li-Ion — jakie są najlepsze?

Jeśli zdecydujesz się na ogniwa wielokrotnego ładowania, wybierz dobrej klasy ładowarki do akumulatorków Ni-MH lub Li-Ion. Muszą obsługiwać konkretnych ich rodzaj, w tym wielkość, ale powinny być również nowoczesne. Specjaliści z naszego sklepu polecają modele:

  • mikroprocesorowe — sterują ładowaniem i dokładnie monitorują stan akumulatorów,
  • wyposażone w czytelny wyświetlacz,
  • z zabezpieczeniem przed przebiegunowaniem, czyli odwrotnym włożeniem ogniw,
  • umożliwiające ręczne ustawienie parametrów ładowania.

Kupuj baterie, akumulatory i ładowarki w sprawdzonym sklepie!

Chcesz mieć pewność, że zamówione przez Ciebie baterie lub akumulatory będą najwyższej jakości? Zamawiaj je w sprawdzonym miejscu — skorzystaj z oferty naszego sklepu NABERTRONIK. Mamy wersje alkaliczne, cynkowo-węglowe, Ni-MH, Li-Ion i wiele innych, zawsze od najlepszych producentów. Oferujemy również szeroki wybór ładowarek do akumulatorków — poznaj naszą ofertę i zamów już dziś!