Bez kategorii

Regeneracja baterii do roweru elektrycznego i hulajnogi – skuteczne sposoby

regeneracja baterii w hulajnodze elektrycznej i rowerze

Zyskująca na popularności elektryfikacja transportu dotyczy nie tylko samochodów. Coraz częściej na ulicach widujemy elektryczne rowery oraz hulajnogi, które doskonale nadają się do podróżowania po mieście. Urządzenia te napędzane są silnikami zasilanym prądem zgromadzonym w akumulatorach, które użytkownicy muszą ładować. Niestety z biegiem czasu ich początkowa pojemność spada. Gdy dojdzie do niskiego poziomu, bateria, np. rowerowa, stanie się praktycznie bezużyteczna. Zastanawiasz się, jak w takiej sytuacji skutecznie przywrócić pełną sprawność sprzętu, a więc czy wymienić tę część na nową, czy przeprowadzić regenerację? Odpowiedź znajdziesz poniżej – skorzystaj z porad specjalistów firmy Nabertronik!

Z jakiego powodu bateria rowerowa lub od hulajnogi traci swoją pojemność?

Na początek należy podkreślić, że akumulator jest elementem eksploatacyjnym. Traci swoją pojemność stopniowo w wyniku użytkowania np. zasilanego nim sprzętu rowerowego. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do jego nagłej „śmierci”, co zwykle jest konsekwencją różnych usterek, m.in. sterującej nim elektroniki. Jednak w zdecydowanej większości przypadków żywotność baterii w rowerach elektrycznych czy hulajnogach spada stopniowo z każdym kolejnym cyklem ładowania.

Mamy tutaj do czynienia ze zużyciem chemicznym – elektrolit stale się rozkłada, co obniża jego zdolność do przechowywania energii. W pewnym momencie będzie jej już tak mało, że użytkowanie np. sprzętu rowerowego straci sens z powodu zbyt krótkiego zasięgu. W takiej sytuacji pierwsze, co przychodzi na myśl, to wymiana akumulatora na nowy oryginał lub zamiennik. Jednak, jak podkreślają specjaliści firmy Nabertronik, zwykle rozwiązaniem bardziej opłacalnym jest regeneracja baterii rowerów elektrycznych czy przeznaczonych do hulajnóg. Na czym polega i dlaczego warto ją zrobić?

Dlaczego lepiej regenerować baterię niż wymieniać ją na nową?

Stosowany w takich pojazdach akumulator to po prostu pakiet połączonych ze sobą ogniw. Są one zamknięte w obudowie wraz z elektroniką, która odpowiada m.in. za sterowanie procesem ładowania. Jeśli zdecydujesz się na wymianę, musisz kupić cały powyższy zestaw, co niestety zwykle oznacza duży wydatek.

Pod tym kątem regeneracja baterii do roweru elektrycznego lub hulajnogi to rozwiązanie lepsze, gdyż wiąże się z niższym kosztem. Proces ten polega na:

  • wyjęciu z obudowy starych ogniw, a następnie włożeniu nowych (są ze sobą łączone, zgrzewane w pakiety),

  • ponownym montażu całej elektroniki,

  • przeprogramowaniu sterownika (czasem jest to zbędne, zależnie od modelu akumulatora oraz układu ładowania zastosowanego np. w sprzęcie rowerowym).

Relatywnie niskie koszty wynikają z faktu, że wymianie podlegają tylko zużyte ogniwa. Co ważne, często na rynku dostępne są już modele o lepszych parametrach technicznych względem swoich poprzedników. Tym samym bateria do elektrycznych hulajnóg czy rowerów po regeneracji może mieć np. większą pojemność lub cechować się dłuższą żywotnością. To kolejna korzyść, gdyż montując nowy akumulator, stracisz możliwość korzystania z nowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Regeneracja baterii – czy warto wykonać ją osobiście?

Na koniec ważna porada od specjalistów firmy Nabertronik – naprawę zużytego akumulatora powinieneś zlecić specjalistom. Zdecydowanie unikaj podejmowania prób samodzielnego regenerowania baterii rowerowej. Potrzeba do tego wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Oprócz tego podczas zgrzewania ogniw łatwo doprowadzić do ich zwarcia. Co więcej, jeśli niepoprawnie je połączysz i zamontujesz w rowerze elektrycznym czy hulajnodze, możesz uszkodzić elektronikę, narażając się na dodatkowe koszty.

Zleć regenerację baterii rowerowej w serwisie Nabertronik!

Pamiętaj, że naprawa zużytego akumulatora, np. rowerowego, jeśli tylko została poprawnie przeprowadzona, jest inwestycją nawet na lata. Z tego powodu wykonanie takiego zadania zostaw w rękach fachowców – zgłoś się do naszego serwisu Nabertronik. Mamy ogromne doświadczenie w regeneracji baterii od rowerów elektrycznych, hulajnóg i innych urządzeń. Stosujemy wysokiej jakości ogniwa, a na każdą wykonaną pracę wystawiamy długą gwarancję.