Bez kategorii

Jaka latarka rowerowa?

jaka latarka rowerowa

Oświetlenie to podstawowe wyposażenie roweru. Jego stosowanie po zmroku wymagane jest przez prawo. Jednak nie tylko przepisy powinny skłaniać do korzystania ze światła podczas jazdy jednośladem, ale przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Czym kierować się przy wyborze właściwego oświetlenia? Czy lepiej sprawdzi się typowa lampa rowerowa przednia, jaką proponuje m.in. firma Mactronic Scream, czy może latarka czołowa od Falcon Eye? Zobacz!

Urządzenie dobrane do stylu jazdy

Wybierając system rowerowego oświetlenia, należy przede wszystkim kierować się bezpieczeństwem oraz praktycznością. Na to pierwsze wpływa głównie jakość, czyli intensywność doświetlania drogi. Decyduje ona o widoczności oraz sygnalizuje przemieszczającego się rowerzystę, co z kolei sprawia, że jest on dostrzegalny przez kierowców. Drugi aspekt wiąże się z funkcjonalnością. Sprzęt nie może przeszkadzać w jeździe.

Dlatego istotne jest, by dopasować rodzaj latarek czy lamp do warunków, w jakich odbywa się przejażdżki. Co oczywiste, poruszając się jedynie po mieście, gdzie jest duża ilość latarni, nie trzeba inwestować w produkty święcące tak intensywnie, jak te, które znajdują zastosowanie w przypadku wieczornej jazdy po bezdrożach czy lasach. Znaczenie ma też rodzaj treningu.

Bezpieczeństwo

By rowerzysta mógł czuć się swobodnie, musi być widoczny, ale też mieć odpowiednie pole widzenia. Dlatego jednym z najważniejszych czynników jest moc oświetlenia. Dla osób jeżdżących po mieście wystarczą modele generujące światło o mocy 100 lub 200 lumenów. Nie jest dobrym posunięciem kupowanie słabszego sprzętu. Na rynku dostępne są wersje nawet o sile zaledwie 20 lumenów. Takie urządzenia jedynie sygnalizują (w dodatku tylko z bliskiej odległości) jadący rower i bardzo słabo oświetlają otoczenie.

Cykliści odbywający treningi w lasach czy na bezdrożach muszą zainwestować w wyjątkowo mocny sprzęt, by doskonale widzieć drogę i wszystkie przeszkody znajdujące się na niej. Absolutne minimum to moc 600 lumenów. Idealnie jest postawić na modele o skuteczności świecenia wynoszącej 1000 lumenów. Tak efektywna jest np. lampa rowerowa przednia od Mactronic Scream.

Tryb pracy

Światło może świecić ciągle lub w trybie przerywanym. Migające oświetlenie lepiej sygnalizuje rowerzystę na drodze, staje się on bardziej widoczny dla kierowców. Jednak nie jest to komfortowe rozwiązanie poza miastem. W ciemnościach świetnie sprawdza się tryb ciągły. Dlatego najlepiej jest postawić na lampę rowerową czy też latarkę czołową mogącą pracować zmiennie.

Ochrona przed wodą

Niektóre modele są w pełni wodoodporne. Nie trzeba ich kupować, jeśli jeździ się na rowerze w formie krótkotrwałego treningu – po trasach, gdzie zawsze można skorzystać z jakiegoś schronienia. W takich przypadkach wystarczy zwykła ochrona przed wodą. Jeśli jednak planuje się wyprawy w długie, kilkudniowe trasy, podczas których możliwe jest przemieszczanie się np. po stepach, bez możliwości schowania się przed deszczem, warto wybrać całkowicie wodoszczelne lampy lub latarki czołowe.

Lampa przednia rowerowa do szosówki

Amatorzy kolarzówek zazwyczaj odbywają treningi na długich dystansach i przemieszczają się z szybką prędkością. Przy takiej jeździe ważne jest, by rower był jak najmniej obciążony. Dlatego warto kupować lekkie modele lamp przednich. Dobrym wyborem jest też latarka czołowa od Falcon Eye. Jest ona wygodna, świetnie oświetla drogę i zaznacza obecność rowerzysty na trasie.

Jakie oświetlenie do MTB?

Z kolei w przypadku MTB czołówki zazwyczaj nie zdają egzaminu. Trzeba pamiętać, że każde skręcenie głowy zmienia kierunek padającego światła. Górskie treningi wiążą się z podskokami na wybojach, korzeniach itp. Riderzy MTB nie jeżdżą w jednej pozycji jak kolarze, dlatego ruchome oświetlenie zamieszczone na czole nie zapewni optymalnej widoczności. Warto zatem zdecydować się na standardową lampę przednią. Jej waga nie gra roli. Ważne, żeby miała solidne mocowanie, aby nie odpadła przy najeżdżaniu na wertepy.

Zamów latarkę na naszej stronie!

Oświetlenie do roweru trzeba wybrać zgodnie z potrzebami wynikającymi z rodzajów przeprowadzanych treningów. Wysokiej jakości latarki czołowe marki Falcon Eye można zamówić w naszym sklepie internetowym. Szeroka oferta sprawia, że każda osoba zainteresowana kupnem oświetlenia rowerowego znajdzie coś dla siebie. W razie problemów z wyborem służymy swoją radą!